Nowa wersja Literata

przez | 27 listopada 2022

Właśnie udostępniłem nową wersję Literata. Mam nadzieję, że przyda się Wam nowa funkcja, której nie było w poprzedniej wersji – wyszukiwanie według wzorca. Opiszę ją w dalszej części tego posta.

Jedną z najważniejszych rzeczy, które udało mi się osiągnąć w tej edycji anagramatora jest optymalizacja algorytmu wyszukiwania słów z podanych liter. Teraz proces ten przebiega znacznie szybciej i mniej obciąża procesor serwera, co powinno znacznie poprawić stabilność witryny. Liczę na Wasze komentarze, szczególnie tych stałych bywalców, którzy dobrze poznali wady „starego” Literata. Dajcie znać czy różnica jest odczuwalna.

Ta wersja jest jeszcze bardziej przyjazna dla użytkowników korzystających z „komórek” i tabletów, bo jak zauważyłem, przeciętnie 80% z Was używa Literata na telefonie, co muszę przyznać, było dla mnie sporym zaskoczeniem.

Mam dalsze plany dotyczące dotyczące rozwoju tej strony ale o tym w kolejnym poście, a jeżeli Wy macie pomysły na dodatkowe funkcjonalności albo jakiekolwiek uwagi, to proszę o info w komentarzach.

W nowej wersji wyszukiwarki wszystko działa tak samo jak w poprzedniej z tą różnicą, że teraz zamiast nawiasów kwadratowych do wyszukiwania słów zawierających określone sekwencje znaków teraz używamy wzorców.

A cóż to te wzorce? Otóż działa to tak samo jak wyszukiwarka plików w systemie Windows.

Litearat - szukanie wyrazów według wzorca (Windows)
Literat – szukanie wyrazów według wzorca (eksplorator Windows)

Żeby wyszukać wszystkie słowa z jakimś konkretnym przedrostkiem lub końcówką (przedłużki) wystarczy dodać gwiazdkę odpowiednio z przodu lub z tyłu. Na przykład gdy szukamy przedłużki dla słowa DOM dopisujemy na końcu gwiazdkę i otrzymujemy wszystkie możliwe kombinacje dla dowolnej ilości liter (sprawdź klikając w poniższy link).

DOM*

Jeżeli chcemy wyszukać wszystkie wyrazy z końcówką DOM, gwiazdkę umieszczamy z przodu:

*DOM

W przypadku gdy chcemy sprawdzić końcówki dla jakieś konkretnej ilości liter używamy znaków zapytania:

DOM?

DOM??

Oczywiście możemy też szukać słów z brakującymi literami w środku:

D?M

No i na koniec szukanie z „blankami”, czyli jedną lub dwoma „zastępczymi” literami, które mogą wystąpić w dowolnym miejscu szukanego słowa:

DOM.. lub DOM.

Dla tych użytkowników, którzy przyzwyczaili się do używania ukośnika / zamiast blanka, pozostawiłem, tą możliwość, ale zalecanym oznaczeniem blanka jest kropka .

Życzę owocnej nauki nowych słówek i anagramów z tą wyszukiwarką i na koniec jeszcze raz proszę o Wasze opinie i sugestie dotyczące tej witryny, obecnych funkcjonalności a także tych, ktróre chętnie byście na niej ujrzeli.

2 komentarze do „Nowa wersja Literata

 1. Zygmunt Krawczuk

  Jeśli wyniki są wyświetlane w kolejności alfabetycznej to znalezienie potrzebnego wyrazu zajmuje mniej niż sekundę. Wyświetlanie według punktacji to czysty chaos czasem ze trzy razy razy trzeba przejrzeć wyniki zanim się coś znajdzie . Powinny być różne formaty wyś wietlania do wyboru. Mam nadzieję że będzie można przewijać wyniki zamiast czekać na wyświetlenie kolejnej strony.

  Odpowiedz
  1. raf Autor wpisu

   Dzięki za opinię i sugestie. Zabieram się do pracy. Będzie panel z opcjami. Na początek sposób ustalania kolejności wyświetlanych wyrazów, a później? Kto wie? To zależy również od Was. Myślę o ciemnym motywie do wyboru, co o tym sądzicie? Jasna strona trochę „daje po oczach”, szczególnie jak się używa Literata w nocy.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *